Hakkında

Fırsatçılara kötü haber! 3 firmaya 40 milyona yakın ceza

Deprem bölgesindeki çimento ve hazır beton ihtiyacını fırsata çevirmeye çalışanlar hakkında defalarca şikayet alındığına dikkat çeken Rekabet Kurulu, fırsatçılara tolerans göstermeme konusunda kararlı olduğunu vurguladı. Aralık 2022’de başlatılan soruşturmada, Ankara ve Kırıkkale illerinde faaliyet gösteren 17 hazır beton üreticisinin müşteri paylaşımı ve fiyat anlaşmaları yoluyla 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal edip etmediğinin incelendiği, “Soruşturmada 4 işletmeyle de uzlaşmaya varılmış, yapılan uzlaşma süreçleri sonucunda söz konusu işletmelere uzlaşma indirimiyle birlikte toplam 3 milyon 942 bin TL idari para cezası uygulanmıştır.”Söylendi.

3 FİRMAYA 39,7 MİLYON

Ocak 2023’te Adana ve Osmaniye illerinde faaliyet gösteren hazır beton üreticilerine soruşturma açıldığını belirten, “Söz konusu soruşturma kapsamında 3 işletmeye (Ceyhan Hazır Beton İnşaat, Çimsa Çimento ve Oyak Çimento) yerinde incelemeyi engelledikleri gerekçesiyle toplam 39 milyon 753 bin TL idari para cezası uygulandı.”Söylendi.

Rekabet Kurulu tarafından başlatılan bir diğer ön soruşturmada ise 7 hazır beton işletmesine, yerinde incelemeyi engelledikleri gerekçesiyle 2 milyon 365 bin TL idari para cezası uygulandı.

DEPREM BÖLGESİ YAKINDAN TAKİP EDİLİYOR

Açıklamada, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya ve Adıyaman’da faaliyet gösteren 46 hazır beton ve çimento üreticisinde yerinde inceleme yapıldığı, bölgede faaliyet gösteren 17 işletme hakkında ise soruşturma başlatıldığı belirtildi. Açıklamada, “Deprem bölgesine yönelik araştırmalarımızı büyük bir kararlılıkla sürdüreceğiz.”Söylendi.

KAYNAK: SABAH

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu