Haber

Çin Dışişleri Bakanlığı: Çin’in Egemenliğini ve Güvenliğini Tehlikeye Atan ABD Kurumlarına Karşı Harekete Geçeceğiz

PEKİN, 15 Şubat (Xinhua) — Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ABD’nin Çinli şirket ve kurumlara yönelik yaptırımlarına yanıt olarak, ilgili ABD kurumlarına karşı Çin’in egemenliğini ve güvenliğini tehlikeye atan yasal karşı önlemler alacaklarını söyledi.

Wang, günlük basın toplantısında Çin sivil insansız hava aracının ABD hava sahasına girmesinin tamamen kasıtsız, beklenmedik ve münferit bir mücbir sebep olayı olduğunu belirterek, Çin tarafının bunu ABD tarafına defalarca ilettiğini hatırlattı.

Ancak Wang, ABD’nin güç kullanma hakkını kötüye kullanarak ve durumu kötüleştirerek çok tepki gösterdiğini belirterek, ABD’nin bu olayı Çinli şirket ve kurumlara yasadışı yaptırımlar uygulamak için bahane olarak kullandığını vurguladı.

Wang, “Çin bu tutuma kesinlikle karşıdır ve Çin’in egemenliğini ve yasal hak ve çıkarlarını korumak için Çin’in egemenliğini ve güvenliğini tehlikeye atan ilgili ABD kurumlarına karşı yasalara uygun karşı önlemler alacaktır.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu