Haber

RTÜK’ten Deprem Kararları: Halk TV, Tele 1 ve FOX TV’ye Ceza

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, Halk TV, Tele 1 ve FOX TV, yayınlarının sallanması nedeniyle programları askıya aldı ve para cezasına çarptırdı.

RTÜK’ün CHP üyesi İlhan Taşçı, bugün yapılan toplantıda alınan ceza kararlarını sosyal medya hesabından paylaştı.

“RTÜK, TİP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık deprem bölgesinden Halk TV’ye yaptığı yayın nedeniyle; Merdan Yanardağ ve Emre Kongar’ın 18 Dakika programında Tele 1, sağcı hükümetin depremle ilgili eleştirileri nedeniyle %5 para cezasına çarptırıldı ve program 5 kez askıya alındı.”

“FOX TV’deki Medium Page ve Halk TV’deki Halk Meydanı, özgür düşünce oluşumunu engellediği için %3’er para cezasına çarptırıldı. Tüm bu cezalar deprem sonrası yapılan yorumlara ve haberlere dayanıyordu. Haber yapmanın suç, halka sövmenin ise “özgürlük” sayıldığı bir dönemde yaşıyoruz.

“Aradan geçen iki haftaya rağmen çadır sorunu bile çözülmedi ve medyanın “salon salomonje çadırı”nı ve “deprem oldu ama keyfim yerinde” haberlerini övmesi bekleniyor. Gerçeği çarpıtıp sansürleyenlerin sırtı sıvazlanırken, doğrunun peşinden gidenler ise suskunluğa boğulmak isteniyor.”

“Doğruları aktarmamak, binlerce vatandaşımızın feryatlarını duymamak ayıptır, suçtur, gazetecilik mesleğine ihanettir. Hele devletin valisi bile “gerçeği” kabul etmişken! Bütün acelesi seçimlerde güç kaybetmemek için. Battıkça çırpınıyorlar, çırpındıkça batıyorlar!”

İlhan Taşçı’nın açıkladığı cümleler sosyal medyada da tepki çekti ?

?

?

?

?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu