Haber

Hindistan, 1960 İndus Suları Anlaşmasını Pakistan ile değiştirmek istiyor

YENİ Hindistan, Pakistan’a 1960 yılında imzalanan İndus Suları Anlaşmasını (IWT) değiştirmesi için bildirimde bulundu.

Hükümet danışmanı Kanchan Gupta, sosyal medya paylaşımında IWT’de değişiklik talep ettiklerini duyurdu.

Gupta, Pakistan’ın eylemlerinin söz konusu anlaşmanın hükümlerini ve uygulamasını olumsuz etkilediğini iddia etti ve bu tutum Hindistan’ı IWT’yi değiştirmesi için bildirimde bulunmaya zorladı.

Hindistan’ın “62 yılda öğrenilen dersleri anlaşmaya dahil edecek şekilde değişikliği güncelleyeceğine” işaret eden Gupta, Pakistan’ın “devam eden ısrarına” yanıt olarak Dünya Bankası’nın “hem tarafsız bilirkişilik hem de Tahkim Mahkemesi süreçleri” ile ilgili süreçlerinin yürütüldüğünü söyledi. geçtiğimiz günlerde açıklandı. başlattığını da sözlerine ekledi.

Gupta ayrıca, söz konusu açıklama ile Pakistan’a sözleşmenin esaslı ihlalini düzeltmek için 90 gün içinde hükümetler arası müzakerelere girme fırsatı verdiklerini de belirtti.

Ayrıca, Hindistan’ın karşılıklı olarak kabul edilebilir bir yol bulma çabalarına rağmen, “Pakistan’ın 2017’den 2022’ye kadar Daimi İndus Komisyonu’nun beş toplantısında konuyu tartışmayı reddettiğini” öne sürdü.

İndus Suları Antlaşması

İki ülke arasında 1960 yılında Dünya Bankası güvencesinde imzalanan İndus Suları Anlaşmasına göre İndus Nehri’nin kolları olan Beas, Ravi ve Sutlej nehirlerinin kontrolü Hindistan’a verildi.

İndus, Chenab ve Jhelum nehirleri Pakistan’a tahsis edilse de Hindistan’ın bu sular üzerindeki enerji projeleri İslamabad ile Yeni Delhi arasında zaman zaman gerginliğe neden oluyor.

Çin’in Tibet Özerk Bölgesi’nden çıkan İndus Nehri, kuzeybatı yönünde Hindistan’ın Ladakh ve Jammu Keşmir bölgelerini geçerek Pakistan’ın Azad Jammu Keşmir, Gilgit Baltistan, Pencap ve Sindh eyaletlerinden geçerek Karaçi yakınlarında Umman Denizi’ne dökülüyor. .

Nehir sisteminin yüzde 47’si Pakistan ve yüzde 37’si Hindistan tarafından bölünmüş durumda, geriye kalan küçük parçalar doğu Afganistan ve Çin’in Tibet Özerk Bölgesi’nde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu