Ekonomi

Atık lastikler ses bariyeri oldu

İSTANBUL (İGFA) – Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu İşletmecisi ICA, sürdürülebilirlik odaklı iş stratejisi kapsamında yenilikçi projelere imza atmaya devam ediyor. ICA, otoyollardan toplanan atık lastiklerin geri dönüştürülmesiyle ürettiği Ses Bariyeri Projesi ile çevrenin korunmasına, yol güvenliğine ve gürültünün azaltılmasına katkı sağlıyor.

ICA Genel Müdürü Serhat Soğukpınar, 30 Mart Uluslararası Sıfır Atık Günü’nde duyurdukları Ses Bariyeri Projesi’nin, ICA’nın gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakma sorumluluğunun modülü olduğunu söyledi. Soğukpınar, Karayolu üzerindeki birçok parçalanmış nesne, karayolu güvenliğini de tehdit etmektedir. Bir yılda yaklaşık 135 ton araç lastiği parçası topladık. Döngüsel ekonomiye katkı sağlamak için lastik atıklarını geri dönüştürüyor ve ses bariyerlerinin yapımında kullanıyoruz.”

Ses Bariyeri Projesi kapsamında karayolunun Kilyos-Zekeriyaköy bölgesinde yapılan ses analizleri sonucunda bölgeye yaklaşık 2 kilometrelik ses bariyeri kuruldu. Böylece karayolunun yerleşim yerlerine yakın geçen kesimlerinde araç gürültüsünün en aza indirilmesi amaçlandı.

Serhat Soğukpınar, “Otoyol kenarındaki yaşam alanı ve yerleşim yerleri ses bariyeri ile otoyol gürültüsünden arındırılıyor ve topladığımız lastik atıkları geri dönüştürülerek döngüsel ekonomiye hizmet ediyor” dedi.

Atık lastiklerin geri dönüşümü ile oluşturulan ses bariyerleri ayrıca Çevresel Eser Beyannamesi (EPD) sertifikasına sahiptir. Kauçuk ses bariyerlerinin atık malzemelerden üretildiği için ‘karbon ayak izi’ en düşük olan eserler arasında yer aldığına dikkat çeken Soğukpınar, “10’uncu yılını dolduran bu çevre dostu bariyeri geri dönüştürüp yeniden kullanacağız. Öncelikli hedefimiz işimizi en yüksek standartlarda yapmak ve sürdürülebilir bir dünyaya katkıda bulunmaktır. Bu doğrultuda çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

nazilli-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu