Haber

6 yaşında evlilik skandalı cuma hutbesinde! Diyanet, Müslümanları hedef gösterenlere sert davranıyor

Diyanet İşleri BaşkanlığıYarın camilerde okunacak. Çocuk ‘Rabbimizin Kıymetli Emaneti’ adlı hutbesini yayımladı. Hutbede, çocuk istismarının İslam’da asla kabul edilmediği vurgulanarak, istismarın İslam’la ve Müslümanlarla ilişkilendirilmesi kınandı.

Hutbede şu sözler yer aldı:

“Çocuklarımız, Allah’ın bize bahşettiği kıymetli bir emanettir. Hayatımızın neşesi, yuvamızın rahmetidir. Ailemizin ümidi, geleceğimizin teminatıdır. Bu nedenle çocuklarımızı yetiştirmek bizim asli görevimizdir.” sağlıklı bir aile ortamında, sevgi ve güzel ahlak içinde çocukları istismar ve istismardan korumak dini, ahlaki, ahlaki ve insani sorumluluğumuzdur. Maalesef çocuklarımızla ilgili vicdanlarımızı derinden yaralayan haberlerin geldiği bir gündem içindeyiz. Yazık ki en çok yolsuzluk, ahlak ve hukuk kaybı, vicdansızlık, mülteci kampları ve yoksulluk bedelini çocuklar ödüyor, öte yandan ihmal, istismar ve insanlık dışı muamele çocukların en büyük mağduru.

“AĞIR BİR YER”

Aile kurma sorumluluğuna sahip olmadan ve bunu İslam dinine göre meşrulaştırmaya çalışmadan kız çocuklarını zorla evlendirdirmek, büyük günahtır ve büyük günahtır. Bu yanlış tavır ve telaffuzun İslam’ın evlilik anlayışıyla hiçbir ilgisi yoktur. Çocukların emeğinin, bedeninin ve geleceğinin istismar edilmesi insanlığın iflasının bir göstergesidir. Nerede, nasıl, ne zaman ve kim tarafından olursa olsun, çocukların ihmal ve istismarı akıl, vicdan ve ahlakla bağdaşmayan insanlık dışı bir eylemdir. Çocukları mağdur eden, geleceklerini karartan hiçbir söz ve davranışın hiçbir mazereti ve meşruiyeti olamaz. Bir çocuğun hayatını karartmak insanlığa ve vicdana karşı işlenebilecek en büyük suçtur. Hem Yüce Allah’ın hem de insanlığın yanında hesabı sorulamayacak kadar ağır bir suçtur.

“ASLA KABUL EDİLEMEZ”

Çocukların küçük yaşta evlendirilmelerinin ve çocuk istismarının şanlı dinimiz İslam ile anılması ve Müslüman kimliğinin zedelendiği bir sürece dönüştürülmesi kabul edilemez. İslam’a göre erkek ve kadın, aile kurmanın anlam ve sorumluluğunu idrak edecek olgunluğa, duygusal ve bedensel, ruhsal ve zihinsel olgunluğa erişmeden evlenemezler. Çünkü sadece ergenlik çağında olmak evlilik için yeterli değildir. Ergenlik biyolojik bir süreçtir. Evlilik rıza gerektirir. Nitekim ülkemizde evlenme yaşının alt sınırı kanunla on sekiz olarak belirlenmiştir. Evlilik yaşıyla ilgili sonlara başta anne baba olmak üzere herkesin riayet etmesi hem dinen gerekli bir davranış hem de ailede kalıcı huzur ve mutluluğun sağlanmasının en temel şartıdır.

“BİLİNÇALT MESAJLARINA KARŞI FARKINDA OLALIM”

Allah’ın emaneti olan evlatlarımız vicdan ve merhamet açısından insanlığın ve toplumun en hassas terazisidir. O halde geleceğimizin ümidi olan çocuklarımıza karşı sorumluluklarımızın bilincinde olalım. Eğitimlerine, manevi, sosyal, kültürel gelişimlerine, dini ve ahlaki terbiyelerine dikkat edelim. Çocuklarımıza yönelik her türlü ihmal ve istismara karşı hep birlikte çalışalım. Çocuk istismarı gibi çok hassas bir konuyu sübliminal ifadelerle İslam ve Müslümanlarla ilişkilendirmeye çalışanlara karşı uyanık olalım. Unutmayalım ki insanlık, çocukların güvenini ve huzurunu sağlamadığı sürece asla güzelliğe ulaşamayacak.

Kaynak: ANKA / Güncel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu